Na sportowo

Malowniczy krajobraz okolic Łupawska  zachęca do wypraw rowerowych oraz spacerów. Amatorzy wycieczek rowerowych znajdą tu wiele ciekawych tras rowerowych oraz  szlaków pieszych.  Trasa rowerowa – „Pętla kaszubska”/projektowana trasa/- jeszcze nie oznakowana/


„Pętla kaszubska” to szlak rowerowy w formie pętli wokół Bytowa, łączący gminy powiatu bytowskiego położone na obszarze Partnerstwa Dorzecze Słupi. Uzupełnieniem szlaku są 4 szlaki łącznikowe prowadzące z Bytowa do: Studzienic, Tuchomka, Krosnowa i Soszycy.
Rowerowa pętla wokół Bytowa ma długość ok. 120 km, przebiega południowym skrajem gminy Bytów oraz przez teren sześciu okolicznych gmin – Tuchomie, Borzytuchom, Dębnica Kaszubska, Czarna Dąbrówka, Parchowo i Studzienice.

Oto planowany przebieg tej trasy przez naszą gminę:
Z Jaworów szlak biegnie drogą polną, a następnie drogami leśnymi w stronę Nożyna. Szlak zahacza o oznakowaną ścieżkę edukacyjną „Słonecznikowym traktem” oraz przebiega wzdłuż Jeziora Trzebież (Nożyńskiego).  Z nad Jeziora Nożyńskiego trasa szlaku została skierowana na wschód – przez Osowskie i Jerzkowice do Zawiatów. W Jerzkowicach szlak biegnie drogą asfaltową przez centrum wsi, a następnie drogą polną w kierunku Zawiatów.

      Z  Zawiatów projektowany szlak biegnie wzdłuż Jeziora Jasień drogą leśną, a następnie drogami asfaltowymi przez Ceromin i Łupawsko. Ze względu na lokalizację kąpieliska i licznych ośrodków wypoczynkowych odcinek ten jest szczególnie atrakcyjny turystycznie. Na południe od Łupawska szlak przecina ścieżkę przyrodniczą „Szlakiem pięciu jezior”, po czym dobiega do Soszycy, gdzie uwagę zwraca zabudowa dawnej stacji kolejowej.

Ścieżka rowerowa "Nad Łupawą"
Oddana do użytku 17.10.2009 - wybudowana przez sołectwo w ramach programu "Tutystyka rowerowa - przyjazna środowisku, korzystna dla zdrowia". Dofinansowanie w wysokości 4772,- otrzymaliśmy z Fundacji Rozwoju Lokalnego "Parasol" z Bytowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". Długość trasy wynosi 27 km. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w nawigacji strony Ścieżka rowerowa "Nad Łupawą".

 

Ścieżka rowerowa "Nasypem kolejowym"
Oddana do użytku 23.10.2011 roku - wybudowana przez sołectwo w ramach programu "Jadąc rowerem, poznaj historię okolicy i odpoczywaj". Łączy Czarną Dąbrówkę z Jasieniem długość 11 km, biegnie dawnym nasypem kolejowym.